WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INTERNETOWA STOWARZYSZENIA WYJĄTKOWE SERCE W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INTERNETOWA STOWARZYSZENIA WYJĄTKOWE SER...

Jeszcze będzie przepięknie

WYJĄTKOWE SERCE
Zdalna edukacja w czasie epidemii jest niełatwa dla wszystkich – ale szczególnie trudna jest w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. Jak sobie z nią radzi Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie?

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Skąd potrzeba napisania listu do uczniów, ich rodziców i pracowników ZPE?

Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie: Z jednej strony sama czułam taką potrzebę, ona była ważna, żeby pokazać uczniom, rodzicom, wszystkim, którzy nie są w szkole, a tego by oczekiwali. Uznałam, że warto podzielić się również moimi przemyśleniami, że mimo, że jestem daleko, to jestem ze swoimi uczniami, ich rodzicami.

Jak dziś funkcjonuje ZPE?

Uczniowie są w domu, rodzice są w domu, większość pracowników pomocy nauczyciela i administracji jest w domu. Jest zespół kierowniczy, który w części pracuje w ZPE, a w części w formach zdalnych. To, co najważniejsze, to bezpieczeństwo pracowników, żeby zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa w związku z zagrożeniami, jakie czekają na nich.

Jak w waszym przypadku działa edukacja prowadzona przez Internet?

Musieliśmy skontaktować się z rodzicami wszystkich uczniów, ustalić formy i sposoby komunikacji – czy to będzie droga mailowa, czy wideokonferencje, czy forma sms, czy forma wysyłkowa przygotowanych materiałów. Zasadą jest, że nie wysyłamy gotowych materiałów dostępnych w sieci, musimy dostosować je do możliwości i potrzeb naszych uczniów. Te wszystkie materiały, które przysyłamy rodzicom, bądź spotkania na czatach i grupach społecznościowy, muszą być przygotowane w odpowiedni sposób.

Jak radzicie sobie z rehabilitacją i fizjoterapią uczniów?

Każde dziecko jest objęte opieką, każde dziecko dostaje albo instrukcje w formie mailowej lub filmiku, ale też nasi nauczyciele są dostępni do konsultacji. Można omówić wszystko tak, by zajęcia logopedyczne i inne terapie były wykonywane w sposób prawidłowy na miarę kształcenia na odległość. Nie da się zastąpić fizycznej obecności drugiego człowieka.

Jak funkcjonują warsztaty terapii zajęciowej?

a działalność jest oczywiście na ten moment zawieszona, z tego powodu, że to decyzja wojewody – takie ośrodki, ich działanie zostało zawieszone. Nasi pracownicy usiłują kontaktować się z uczestnikami, próbują ich wesprzeć, bo to dla nich ważne, to niecodzienna, trudna sytuacja.

Za nami próbne egzaminy ósmoklasisty, próbne matury – jak poszły podopiecznym?

Wszyscy spróbowali podejść, na miarę swoich możliwości, jest to na pewno trudne, o wynikach będziemy rozmawiać później. Mam sygnał, że egzamin próbny w ósmej klasie z języka angielskiego poszedł bardzo dobrze.

Co chciałaby Pani powiedzieć swoim uczniom, ich rodzicom i pracownikom ZPE?

To jest bardzo trudny czas, ale najważniejsze dzisiaj to nie edukacja, to to, że jesteśmy emocjonalnie blisko z Wami, żebyście zachowywali się bezpiecznie i zdrowo, żebyście zostali w domu, pamiętali o tym, że jesteście dla nas ważni i ten zły czas skończy się! Wrócimy, będziemy się uśmiechać i robić cudowne rzeczy. Prośba – uczniowie, rodzice, pracownicy – dbajcie o siebie, przesyłam Wam ciepłe słowa wsparcia.

Dziękuję za rozmowę.